top of page

Doğal Gıda Koruyucuları

 

Ferment Gıda olarak gıda sektörüne yenilikçi projeler ve özel ürünler bulma misyonuyla doğal koruyucular portföyümüzü oluşturduk.

 

Doğal koruyucular; geleneksel yöntemlerden ilham alınarak geliştirilmiş sirke bazlı ürünler, bitki ve baharat özleri içeren ürünler ve biyoteknolojik ürünler olmak üzere farklı gruplardan ürünler ve hammaddeler ile farklı ihtiyaçlara hitap etmektedir. 

E kodsuz, doğal içerikler ile üretilmiş bu ürüner sentetik kimyasal koruyuculara alternatif çözümler yaratır.

A-20 

Sirke extraktından elde edilen doğal antimikrobiyaller içerir. Gr+/- salmonella, e-coli, küf ve mayaya karşı etkilidir. 

BIO-e

Baharat özleri, bitkisel içerikler ve sirke extraktından elde edilen antimikrobiyaller içerir. Özellikle kürlenmiş ürünler için antifungal özelliktedir.

BIOPROTECT

Bitki özlerinden, organik asitlerden ve doğal aromalardan elde edilen doğal bir koruyucudur. Gr+/- salmonella, e-coli, küf ve mayaya karşı etkilidir. 

E POLYLISIN

Streptomyces albulus dan doğal fermentasyon yolu ile elde edilir. Küf/Maya gr+/- karşı etkili geniş spekturumludur.

BAKTERİYOFAJ

Salmonella, Listeria ve E. Coli ye karşı doğadan izole edilen doğal faj solusyonları.

Cheese Lunch Ingredients

İnsanoğlu asırlardır ürettiği gıdaları saklamak için çeşitli yollar aramış, pişirme, kurutma, dondurma, tuzlama, konserve etme, fermente etme, tütsüleme gibi gibi çeşitli yollar bulmuştur.  Artan nüfus, üretilen gıdaların üretildiğinden daha farklı lokasyonlarda tüketilme ihtiyaçları, tüketim alışkanlıkları, ekonomik sebepler ile gelişen gıda endüstrisi de bin yıllardır yapılan bu koruyucu faaliyetleri geliştirmek için çabalamaktadır. 

Bunun için koruyucu olarak kullanılabilecek maddeler üzerinde çalışmalar sanayileşmenin başından beri süregelmektedir.

Gıda endüstrisinde kullanılan koruyucular; nitrit ve nitrat bileşikleri, nisin, benzoik asit ve tuzları, kükürtdioksit ve çeşitli sülfitler, sorbik asit ve tuzları, propiyonik asit ve tuzları, asetik asit ve asetatlar gibi bazı antimikrobiyallerdir.

Bu katkıların kullanımı ulusal ve uluslararası otoritelerce değerlendirimekte ve mevzuatlarca belirlenen limitler dahilinde kullanımı güvenli kabul edilmektedir.

Gelişen teknoloji ve endüstri ile birlikte, tüketiciler de bir yandan daha az katkı maddesi içeren, temiz içerikli ürünlerin arayışına girmektedir. Bu tüketici grubu, gıda üreticilerine ve katkı maddeleri üreticilerine yeni yöntemler ve doğal içerikler bulması yönünde itici güç oluşturmaktadır.

bottom of page